Pracujeme se dřevem borovice

zrubový obklad borovica

Borovice  (borovica) se vyskytuje převážně ve střední, severní a východní Evropě, výhradně na severní polokouli, jako i ostatní dřeviny z čeledi borovicovitých. Je přizpůsobivá k různým klimatickým podmínkám. Patří mezi jednu z nejdůležitějších hospodářských dřevin. Má velmi kvalitní dřevo, které se využívá jako dřevo stavební i na výrobu nábytku. Z těchto stromů se těží také pryskyřice, která se používá při výrobě terpentýnu, terpentýnového oleje či kalafuny. Dále pak se často využívá i jehličí z borovice, z kterého se vyrábí borový olej.

Borovice patří k jedné nejdostupnějších dřevin na našem trhu. V naší republice zabírá tato dřevina kolem 20 % z celkové lesní plochy. Dorůstají do výšky až 40 m a rostou 90 až 120 let. Borovice je na rozdíl od smrku tmavší a má hrubší strukturu. Je také křehčí a má výrazně patrné letokruhy.  Velmi často se používá na výrobu dveří a oken. Má smetanovou bělovou část a střed jejího jádra je načervenale žlutý, kdy tmavne až na hnedočervenou. Bohužel, smetanová část často zešedne.

Na rozdíl od naší borovice má mnohem vyšší tepelně izolační vlastnosti borovice severská, jejíž původ je na severu Evropy ve Finsku. Tamnější velmi extrémní klimatické podmínky způsobují velmi pomalý růst této dřeviny, což způsobuje, že dřevo má husté letokruhy, a tím pádem je mnohem více odolné.

Severská borovice se řadí mezi husté dřeviny s drobnými a zdravými suky.  Pro tyto své charakteristické vlastnosti bývá využívána v interiérech i v exteriérech. Její dřevo můžeme uplatnit například při výrobě infrasaun jak k vnějšímu, tak i k vnitřnímu obložení stěn.

Z finské borovice se vyrábí  tzv.Thermowood, což je produkt vyráběný speciálním procesem tepelné úpravy dřeva. Proces spočívá v tepelném zpracování při působení teplot až do výše 215 °C. Tato tepelná úprava probíhá pouze použitím tepla a páry, bez jakýchkoliv dalších chemických procesů či použití impregnačních látek. Tím dojde k změnám vlastností dřeva  a vytvoří se trvalý efekt na fyzikální a mechanické vlastnosti tohoto materiálu, které jsou poté srovnatelné s tvrdými a vysoce odolnými dřevinami.

Tato úprava dřeva byla vyvinuta ve Finském výzkumném centru v devadesátých letech minulého století.

Výsledkem tohoto procesu je produkt, který má velmi významně zvýšenou trvanlivost a odolnost vůči napadání různými dřevokaznými houbami, hnilobě nebo plísním, a který je rovněž velmi odolný proti povětrnostním vlivům počasí.

Další výhodou materiálu Thermowood je jeho rozměrová stabilita, ke které dojde díky snížené vlhkosti dřeva. Je tímto způsobem téměř stoprocentně potlačeno jakékoliv bobtnání či sesychání materiálu, dřevo se nijak nekroutí ani jinak nedeformuje.

zrubový obklad borovica

Touto metodou se zvýší izolační schopnosti o 30 %, vlhkost dřeva se naopak sníží až o 90 %, dřevo již tedy nadále nesesychá. Materiál je po této úpravě lehčí a odolnější, má stabilní a trvanlivý tvar. Tento materiál je zcela bez chemických přísad, tudíž je ekologicky šetrný k životnímu prostředí. Vyžaduje minimální údržbu.

Thermowood tudíž nalezne uplatnění i u těch nejnáročnějších výrobků, kterými jsou například sauny či koupací sudy. Dále se používá například při výrobě zahradního nábytku, zahradních altánů, plotových dílců nebo fasádních obkladů.

Tepelně upravená severská borovice má po úpravě charakteristický karamelový nádech.

Pro bližší informace navštivte webové stránky tatranský profil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *